کالدرون اولین آرژانتینی در لیگ برتر/ روزهای خوش ورزش ایران با آرژانتینی‌ها

گابریل کالدرون اولین سرمربی آرژانتینی در لیگ برتر ایران است.

به گزارش وبسایت نود، گابریل کالدرون اولین سرمربی آرژانتینی‌ای است که به لیگ برتر فوتبال ایران آمده. پیش از کالدرون، سرمربیانی که به لیگ ایران آمده بودند از 13 کشور مختلف در جهان بوده‌اند و کالدرون که سابقه‌ی کار در تیم‌های حاشیه‌ی خلیج فارس را هم در کارنامه خود دارد، به عنوان اولین سرمربی آرژانتینی به لیگ ایران آمده است. کرواسی بیشترین سهم را در بین سرمربیان خارجی‌ای که در لیگ برتر روی نیمکت تیم‌ها ایرانی نشسته‌اند، دارد. 12 مربی کروات سابقه‌ی حضور در لیگ برتر را دارند که موفق‌ترین آن‌ها برانکو ایوانکوویچ است. برانکو با پرسپولیس توانست برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد و سه فصل پیاپی هم قهرمان لیگ برتر شود. او همچنین تبدیل به تنها مربی‌ای در تاریخ لیگ برتر شد که در یک فصل هم قهرمان لیگ می‌شود و هم جام حذفی را می‌برد. بعد از مربیان کروات، آلمانی‌ها بیشترین سهم حضور در لیگ برتر ایران را دارند. 8 مربی آلمانی سابقه‌ی هدایت تیم‌های مختلف را در لیگ برتر داشته‌اند. وینفرد شفر آخرین آلمانی‌ای بود که در فوتبال ایران حضور داشت و 3 هفته مانده به پایان لیگ از هدایت استقلال تهران برکنار شد. 7 سرمربی از پرتغال، 6 سرمربی از صربستان، 3 سرمربی از برزیل در لیگ برتر سرمربیگری کرده‌اند. هلندی‌ها، ترکیه‌ای‌ها، ارمنستانی‌ها و ایتالیایی‌ها هم هر کدام 2 سرمربی در لیگ برتر ایران داشته‌اند. یونان، ولز، بلژیک و ایرلند هم کشورهایی هستند که یک سرمربی در لیگ برتر داشته‌اند.

با وجود اینکه در فوتبال کشورمان تا به حال سرمربی‌ای آرژانتینی حضور نداشته اما ورزش ایران از حضور مربیان آرژانتینی در کشور خاطرات خوبی دارد. خولیو ولاسکو سرمربی آرژانتینی اسبق تیم ملی والیبال ایران توانست نسل نوین والیبال در ایران را در تیم ملی پرورش دهد و والیبال ایران در دوران حضور او با پیروزی مقابل ژاپن توانست برای اولین بار به لیگ جهانی والیبال صعود کند. پایه‌ای که ولاسکو در والیبال ایران بنا نهاد، آنقدر خوب و محکم  است که موفقیت‌های والیبال ایران بعد از رفتن او هنوز ادامه دارد.

چند سال بعد از ولاسکو هم یک سرمربی آرژانتینی دیگر والیبال ایران را توانست به یکی از اهدافش برساند. رائول لوزانو موفق شد والیبال ایران را برای اولین بار به المپیک برساند. تیم ملی والیبال ایران با این مربی آرژانتینی توانست به المپیک 2016 ریو صعود کند. حضور در المپیک باعث شد ورزش ما از مربیان آرژانتینی خاطرات خوب داشته باشد.

با وجود اینکه کالدرون اولین آرژانتینی فوتبال ایران است اما در گذشته محمدرضا خلعتبری بازیکن اسبق باشگاه پرسپولیس سابقه‌ی کار کردن زیر نظر سرمربی‌ای آرژانتینی را در کارنامه داشته است. خلعتبری در باشگاه الوصل امارات زیر نظر مارادونا اسطوره‌ی فوتبال آرژانتین فوتبال بازی کرده است. 

کالدرون آرژانتینی که جانشین برانکو ایوانکوویچ محبوب در باشگاه پرسپولیس شده، برای حضور خود در این باشگاه با خولیو ولاسکو سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران مشورت کرده و توصیه‌های ولاسکو در شناخت او از ایران و حضور در پرسپولیس تاثیرگذار بوده است.

باید دید کالدرون می‌تواند مانند دو آرژانتینی دیگری که به ورزش ما آمده‌اند، موفق شود یا در نهایت با ناکامی ایران را ترک می‌کند.

 

پراکندگی جغرافیایی سرمربیان خارجی تاریخ لیگ برتر

1870
 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *