مرور 5 تصویر فراموش نشدنی دنیزلی در ایران؛ از زاید به فونیکه‌سی!

هر دوره حضور دنیزلی در ایران، خاطرات زیادی برای لیگ برتر ساخته است.

به گزارش وبسایت نود، ورود دنیزلی به تبریز دوباره شور و هیجان فوتبال را به این شهر برگرداند. دنیزلی در سال‌های گذشته، بارها به تراکتورسازی لینک شد و سرانجام، زنوزی زیر قرارداد او را امضا کرد. تراکتورسازی پرستاره فصل بعد، یک مربی هیجان انگیز هم خواهد داشت. کسی که بر خلاف توشاک و لیکنز، سابقه سرمربیگری در ایران را هم دارد و خاطرات زیادی برای پاس و پرسپولیس ساخته است. مرور 5 خاطره اصلی دنیزلی در ایران، نشان می‌دهد تراکتور او می‌تواند یک تیم تهاجمی، پرگل و البته، پر از اتفاقات غیر قابل پیش بینی باشد.

معجزه ده دقیقه‌ای

شیرین‌ترین خاطرات مصطفی دنیزلی در ایران، به دربی تهران مربوط می‌شود. او لیگ ششم، خیلی در پرسپولیس خوب شروع نکرد اما نمایش عالی تیمش مقابل استقلال و برد 2-1، باعث شد حسابی بین طرفداران محبوب شود. پرسپولیس دربی برگشت هم با وجود مساوی، نمایش بهتری از حریفش داشت. مهمترین دربی پرسپولیس و دنیزلی، لیگ یازدهم رقم خورد. پرسپولیس بعد از باخت‌های پیاپی در دربی با دایی و استیلی، روبروی استقلال قرار گرفت و تا دقیقه 80، با دو گل عقب بود. سه تعویض دنیزلی یعنی زاید، مهدوی‌کیا و بادامکی نتیجه را به نفع پرسپولیس عوض کردند و شاید تاریخی‌ترین برد پرسپولیس مقابل استقلال را ساختند. زاید زننده هر سه گل، مهدوی‌کیا سازنده گل مساوی و بادامکی، سازنده گل پیروزی پرسپولیس بودند.

زرد تیره

بر خلاف استقلال، دنیزلی از سپاهان خاطره خوبی ندارد. تیمی که دو قهرمانی جام حذفی را از او گرفت. پرسپولیس در فینال جام حذفی سال 1385، روبروی سپاهان قرار گرفت. هر دو بازی رفت و برگشت پرسپولیس جلو افتاد و در نهایت 1-1 مساوی شد. در ضربات پنالتی، سپاهان 4-2 به قهرمانی رسید. بازی بزرگ دنیزلی و سپاهان اما حدود یک سال بعد اتفاق افتاد. پرسپولیس در نیمه نهایی دوباره حریف سپاهان شده بود و با حضور صبا در فینال، برنده بازی شانس بالایی برای قهرمانی داشت. گل آشوبی تا آخرین دقایق بازی، پرسپولیس را برنده کرده بود. تا لحظه‌ای که محسن قهرمانی، پنالتی پر سر و صدایی برای سپاهان گرفت. سپاهان گل مساوی را زد و در وقت‌های تلف شده، با هت‌تریک محمود کریمی پرسپولیس را حذف کرد. دنیزلی و خیلی از پرسپولیسی‌ها، هیچوقت زیر بار پنالتی بودن آن صحنه نرفتند.

پرسپولیس 04

بازی‌های تهاجمی دنیزلی، باعث می‌شد تیم‌هایش علاوه بر زدن گل‌های پرتعداد، زیاد هم گل بخورند. این موضوع در پاس و دور اول پرسپولیس، با استقبال تماشاگران و مسئولان باشگاه همراه بود ولی در لیگ یازدهم، شرایط بدی پیدا کرد. پرسپولیس که بازیکنان چندان با کیفیتی نداشت، زیاد حمله می‌کرد و روی ضد حملات زیاد گل می‌خورد. آن‌ها در آبادان با هت‌تریک فونیکه سی 4 گل از صنعت نفت خوردند و هفته‌های پایانی در سه بازی پیاپی سایپا، تراکتورسازی و راه آهن به این تیم 4 گل زدند. کارنامه‌ای که باعث شد مایلی‌کهن با طعنه، به تیم دنیزلی لقب پرسپولیس 04 را بدهد. عنوانی که مدت‌ها سوژه کری حریفان بود. در پایان لیگ یازدهم، پرسپولیس با 54 گل خورده در کنار مس سرچشمه قعرنشین، دومین خط دفاع ضعیف لیگ برتر شد.

قهر گرانقیمت

دو فصل اول دنیزلی در ایران، پایان‌های متفاوتی داشت. او در لیگ پنجم، پاس را تا آستانه قهرمانی جلو برد. آن‌ها مدعی اول رسیدن به جام بودند اما اختلاف بین دنیزلی و آجرلو در ماجرای نصرتی، باعث شد او تیمش را در اصفهان و مقابل ذوب آهن همراهی نکند. پاس در آن بازی شکست سختی خورد و جام را از دست داد. دنیزلی هم گفت کاری که کرد، بخاطر وجدانش بوده است. پاس جذاب دنیزلی، قهرمانی را به استقلال واگذار کرد. یک سال بعد اما اوضاع متفاوت بود. دنیزلی لیگ ششم پرسپولیس را احیا کرد و هفته آخر، آن‌ها را بعد از 3 فصل بالاتر از استقلال قرار داد. با این حال پایان کار او، باز هم جدایی بود.

لغزش آخر

دنیزلی در لیگ قهرمانان، نتایج خوبی با پاس و پرسپولیس گرفت. هر چند قدم آخرش، با ناکامی همراه بود. پاس دنیزلی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان 2005، فوق العاده کار کرد و 5 بازی از 6 بازی را برد. دور یک چهارم نهایی، آن‌ها با العین روبرو شدند و فقط 10 دقیقه تا صعود فاصله داشتند. پاس بازی رفت در خانه حریف 1-1 کرد و بازی برگشت، تا دقیقه هشتاد 3-1 جلو بود. دو گل پیاپی اما سرنوشت را عوض کرد. العین، به تساوی رسید و با گل زده در خانه حریف به نیمه نهایی رفت. پاس دنیزلی، یکی از پرامیدترین تیم‌های ایران برای شکستن طلسم قهرمانی در آسیا پایان تلخی داشت. لیگ یازدهم که دنیزلی برای دومین بار به ایران آمد هم با پرسپولیس نتایج خوبی در لیگ قهرمانان گرفت. تیم دنیزلی فاصله زیادی با صعود به عنوان صدرنشین نداشت اما باخت به الهلال در تهران کار را خراب کرد. آن‌ها به عنوان تیم دوم به دور بعد رفتند و در تک بازی مرحله یک هشتم نهایی، 3 گل از الاتحاد خوردند و حذف شدند. بعد از بازی با الاتحاد، دنیزلی برای همیشه از ایران رفت. تا امروز، که قرار است دوران جدیدش را در تبریز آغاز کند.

22330


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *