بررسی پست به پست پرسپولیس لیگ هجدهم؛ عمارت کم نقص

پرسپولیس در صورت نگه داشتن ستاره‌هایش، با دو یا سه خرید دیگر آماده شروع فصل خواهد بود.

به گزارش وبسایت نود، از دست دادن برانکو اتفاق تلخی برای پرسپولیس بود. با این حال، باعث شد مدیران باشگاه برای به دست آوردن دل طرفداران تمام قدرت‌شان را صرف نگه داشتن ستاره‌های تیم کنند و آن‌ها باقی بمانند. به این لیست، فرشاد احمدزاده هم اضافه شده تا پرسپولیس برای فصل آینده، تیمی یکدست و آماده داشته باشد. تیمی که برای اجرای 1-3-2-4 در کمتر پستی، نیاز به تغییر دارد.

بیشتر نقاط ضعف پرسپولیس، زمستان فصل قبل برطرف شدند و انصاری و ماهینی، دو بازیکن مصدوم تیم هم به ترکیب برمی‌گردند. فعلا بجز بودیمیر، پرسپولیس جدا شده قطعی ندارد. ورود یک مهاجم به جای او هم حتمی به نظر می‌رسد. هر چند در مورد باقی ماندن ستاره‌هایی مثل بیرانوند و رسن، هنوز نمی توان مطمئن حرف زد.

شماتیک پرسپولیس همین حالا هم، تیم نسبتا کاملی است و می‌تواند با چند تغییر فصل آینده را آغاز کند.

در پست شماره یک، همه چیز به ماندن بیرانوند بستگی دارد. در صورت باقی ماندن او، پرسپولیس خریدی نخواهد داشت و مثل همه سال‌های اخیر، فصل را با بیرانوند و رادو آغاز می‌کند. گزینه‌هایی که یکی از آن‌ها، بهترین دروازه‌بان فوتبال ایران و دیگری، یک ذخیره مطمئن و بدون حاشیه برای تیم است.

با بازگشت ماهینی، دیگر پرسپولیسی‌ها نگرانی بابت سمت راست تیم‌شان ندارند. سوال اینجاست که از بین او و شیری، چه کسی به ترکیب اصلی می‌رسد. سمت چپ دفاع، بیشترین ترافیک تیم است. فصل پیش بعد از مصدومیت انصاری، پرسپولیسی‌ها نادری را خریدند. حالا هر دوی آن‌ها در لیست پرسپولیس حضور دارند و علاوه بر آن، قرارداد مصلح هم تمدید شده است. رقابت اصلی برای این پست هم بین انصاری و نادری خواهد بود. از بین مدافعان راست و چپ پرسپولیس، فقط ماندن نادری قطعی نیست و باشگاه بلژیکی، باید رضایتنامه قرضی یا دائمی او را صادر کند.

زوج سیدجلال و شجاع، مثل سال‌های اخیر در خط دفاع پرسپولیس باقی می‌مانند. شایعه خرید یک مدافع میانی بزرگ در کنار آن‌ها هم مطرح شده است. کنعانی‌زادگان، جدی‌ترین گزینه برای این نقش محسوب می‌شود. با این حال در صورت نخریدن مدافع میانی هم خطر زیادی آن‌ها را تهدید نمی‌کند. در بین بازیکنان پرتعداد پست دفاع راست و چپ، سه نفر توانایی و سابقه بازی در پست دفاع میانی را دارند. انصاری، نادری و ماهینی، کاملا با بازی در این پست آشنا هستند و انصاری و نادری، بازی‌های پرتعدادی هم در این نقش به میدان رفته‌اند. انصاری در تیم ملی هم مدافع وسط بود.

اولین پستی که در پرسپولیس نیاز حتمی به تقویت دارد، پست هافبک دفاعی است. فصل پیش، برانکو با یک هافبک دفاعی بازی می‌کرد و کامیابی‌نیا برای تیم او کافی بود. در نبود کمال، نوراللهی به این پست می‌رفت. فصل آینده و در سیستم کالدرون، هر دوی آن‌ها باید در پست هافبک دفاعی به میدان بروند. تنها ذخیره آن‌ها هم، محسن ربیع‌خواه است. با توجه به مصدومیت‌ها و محرومیت‌های زیاد کامیابی‌نیا، پرسپولیسی‌ها نمی‌توانند با اتکا به ربیع‌خواه فصل را آغاز کنند و حداقل به یک هافبک دفاعی دیگر نیاز دارند.

نقطه قوت پرسپولیس در فصل آینده هم مثل فصل قبل، هافبک‌های هجومی‌اش خواهند بود. احمد نوراللهی با انتقال به پست هافبک دفاعی، از این لیست خارج شده و فرشاد احمدزاده، به آن‌ها اضافه شده است. با بودن احمدزاده و نعمتی در راست، ترابی و عالیشاه در چپ و سروش و رسن در پست هافبک تهاجمی، پرسپولیسی‌ها گروه کاملی در اختیار دارند. تنها ابهام این بخش زمین هم تمدید قرارداد رسن است. بجز او، ماندن سایر گزینه‌ها قطعی به نظر می‌رسد. البته اخیرا، اخباری هم مطرح شده که شاید کالدرون از نعمتی، به عنوان مدافع راست استفاده کند.

دومین و شاید اصلی‌ترین پستی که پرسپولیس در آن نیاز به بازیکن جدید دارد، خط حمله است. با ماندگار شدن علیپور و تک مهاجمه بودن پرسپولیس فصل بعد، تکلیف بازیکن ترکیب اصلی برای این پست مشخص است. با این حال با توجه به عملکرد فصل قبل شریفی، آن‌ها نمی‌توانند روی او به عنوان نفر دوم حساب کنند. گزینه‌های زیادی برای این پست مطرح شده که فعلا، سرگیف جدی‌ترین‌شان محسوب می‌شود.

22330


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *